PAYLAŞ
SÜLEYMAN ELÇİN –  Antalya’da “Evrensel adam” olarak kendisini tanıtan Yiğit Kurt, hayalinin peşinden koşarak otostopla 4 kıtada 35 ülke ve 170 şehri gezdi.

Gezi merakı küçük yaşlarda başlayan Kurt (27), otostopla ilk seyahatini 13 yaşındayken  Antalya’nın ünlü tatil yerlerinden  Olimpos’a yaptı. Lise eğitiminin ardından üniversite için  İstanbul’a giden Kurt, öğrenci değişim programlarıyla  ABD ve  Hollanda’ya seyahat etti, üniversiteyi bitirdikten sonra  Avrupa ve  Asyaturlarına çıktı.

Otostopla  Avrupa,  Amerika,  Asya ve  Afrika olmak üzere 4 kıtada 35 ülke ile 170 şehri dolaşan Kurt, ambulans, polis aracı ve at arabası gibi vasıtalarla yolculuk etti. Kurt,  Hindistan turunda dünyaca ünlü Bollywood yıldızı  Aamir Khan ile de tanıştı.

Yiğit Kurt, seyahatlarinde yaşadığı tüm anılarını ve mecaralarını “evrensel adam” adıyla kurduğu sitesinden aktarıyor.

Otostop ile 20 bin kilometre gezdi

Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesinin tüm uyarılarına rağmen sürekli seyahat etmek istediğini, bu hayalle onlarca ülkeyi gezme fırsatı yakaladığını söyledi.

Seyehatlerinde 20 bin kilometre yol katettiğini anlatan Kurt, otostopun herkesin kişiliğine uymayacak bir şey olduğunu dile getirerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Gidebildiğim kadar kadar ülkeyi gezmek istiyorum. Otostopla seyahat etmek bir tutku. Çok farklı insanlarla tanışıyor, birçok yeni bilgiler öğreniyorsunuz. Anlatacağım birçok anı biriktirdim. Maldivler’de ıssız bir adada tek başıma kamp kurdum. Bazen evsizlerle sokakta uyudum, kapıları olmayan kamyona, milyon dolarlık otomobillere bindim. Benim için çok farklı deneyimler oldu. Evsizlerle tapınakta yemek sırasına girdim. Yerel köylüler beni evlerinde ağırladılar, düğünlerine götürdüler. Dönüp baktığımda ‘İyi ki bunları yaşamışım.’ diyorum.”

Khan’ın tavsiyesine uydu 17 şehri dolaştı

Dünyaca ünlü Bolywood yıldızı  Aamir Khan’ı görebilmek için  Hindistan’a gittiğini ifade eden Kurt, şirketine gittiği Khan ile menajeri aracılığıyla tanıştığını bildirdi.

Khan’ın, “Hindistan’ı anlamak istiyorsan gezmelisin” sözü üzerine otostopla ülkenin 17 şehrine seyahat ettiğini anlatan Kurt, şöyle dedi:

“Babam hep, ‘Başına bir şey gelir’ düşüncesiyle endişe ediyordu. Bana, ‘Düzgün bir iş kur, çalış.’ diyordu. Babama ‘Bir kere benimle seyahat et, beni daha iyi anlayacaksın.’ dedim. Babam da ‘Tamam geliyorum.’ dedi.  Antalya’da iki arkadaşıyla  Malezya’ya geldiler. Sırt çantası ve yürüyüş ayakkabıları aldık.  PuketAdası’nda babamla ilk otostopu çektik. Çok zorlandı ama sonradan sevdi. Babamla da otostop çekerek 3 ülkeyi gezdik.”

Adnan Kurt da yurt dışına 53 yaşında çıktığını, oğluyla otostop yapmanın heyecanını yaşadığını anlatarak, şunları dile getirdi:

“Malezya’da otostopla bir kamyona bindiğim günü unutamıyorum. Kamyonun şoförü kadındı. 400 kilometre kadın şoförün kullandığı kamyonla yolculuk yaptık, bize yemek ısmarladı. Borcumu ödemek için  Antalya’da sırt çantalı bir kişi görürsem ona yemek ısmarlayacağım. Kural bu şekildeymiş. Anneler, babalar ‘Param yok, zamanım yok.’ gibi bahanelerle yapmak istediklerinizi ertelemeyin. Farklı kültürler, insanlar tanıyın, hiç tatmadığınız yemeklerin tadına bakın.”- kumluca

 – kayanak:sondakika.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here