PAYLAŞ

ANTALYA’nın  Kumluca ilçesindeki domates üreticileri,  Rusya’nın domates alımına başlayacağını açıklamasıyla umutlandı.

Kumluca bölgesinde eylül ayının ilk haftasında dikimi yapılan fidelerden ilk domates hasadı yapılmaya başlandı. İlçede yaklaşık 42 bin dönüm alanda sebze üretimi yapılırken, bunun yaklaşık 15 bin dönümünde domates üretiliyor. Domates üreticileri ise  Rusya’nın 1 Kasım’dan itibaren yıl sonuna kadar 50 bin ton domates sevkiyatına izin vermesi dolayısıyla sezondan umutlu.

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman  Kayhan, “Geçen yıllarda  Rusya’nın kapıları kapatmasından dolayı domates üreticisi sıkıntı yaşadı. 1 Kasım’dan itibaren  Rusya’nın domates alacak olmasından dolayı çiftçinin durumunun daha iyi olacağına inanıyorum” dedi.

Üreticiler,  Rusya krizinden dolayı ciddi sıkıntılar yaşadıklarını aktarırken, bu yıl  Rusya’nın domates alacağını açıklamasının yüzlerini güldüreceğini kaydetti.

Kumluca Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Selahattin Okur da “Rusya’nın kapıları kapatması nedeniyle çiftçiler sıkıntı yaşamıştı.  Rusya’nın kapıları tekrar açması bizim açımızdan mutluluk verici, sevindirici. Meyve sebze sektörü arz talep işidir. Arz talep ne kadar iyi olursa işlerimiz de o kadar iyi olur” dedi. -kumluca

  • kaynak: sondakika.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here