PAYLAŞ
Bakanlık uzmanları kooperatifçiliği anlattı

Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA, (DHA) – KUMLUCA’da, Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından çiftçilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Kumluca Ziraat Odası Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Kumluca Kaymakamı Hakkı Uzun, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Akif Yılmaz, Tarım Ormancılık Bakanlığı Kumluca İlçe Tarım Müdürü İsa Akşit ve çiftçiler katıldı.

Toplantıda konuşan Kaymakam Uzun, “Zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde halkımızın daha çok üreterek ülkemizin kalkınmasına katkı yapmasını sağlamak için bu toplantılar önemlidir. Ayrıca bu toplantılarda, Kumluca’da ürettiğimiz domatesler tüketiciye neden 3– 4 kat fazla fiyatlarla satılıyor sorusuna cevap bulunabilirö dedi.

Kumluca Belediye Başkanı Köleoğlu ise “Kumluca’da 300 kooperatif kurulabilir. Kurulursa bu 300 kooperatif Türkiye ekonomisine hakim olur diye bir algı oluşturulmak isteniyor. Bu algı yanlıştır. Burada yetkililerin ve basının önünde bunu dile getiriyorumö dedi.

Akif Yılmaz ise kooperatifçiliğin Türk tarımına sağlayacağı katkı açısından çok önemli olduğunu, özellikle kadınların yörelerindeki ürünleri değerlendirerek kendi ayakları üzerinde durabilmelerine giden en etken yol olduğunu belirtti. Akif Yılmaz, “Kooperatifçiliği anlatmak için Adana’dan yola çıktık. Akdeniz sahili boyunca devam eden yolculuğumuz Muğla’da son bulacak” dedi.

Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Erdinç Yalçınkaya da kooperatiflerin kurulması, işlevi ve yöresel ürünlerin değerlendirilmesi konularında bilgi verdi. İhracat Genel Müdürlüğü uzmanlarından Asım Çalış da kooperatifler tarafından üretilen ürünlerin ihratcı konularında katılımcılara bilgi verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here