PAYLAŞ

ANTALYA’nın Kumluca İlçesi’nde Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulmasına ilişkin çalışmalar sürüyor.
Kumluca’da kurulması çalışmaları devam eden Gıda İhtisas OSB için kaymakamlıkta toplantı düzenlendi. Kaymakam Polat Kara başkanlığındaki toplantıya Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Başkanı Murat Günay, Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş, Mavikent Toptancı Hal Dernek Başkanı Faik Öncel, Beykonak Toptancı Hal Dernek Başkanı Uğur Çakır, ihracatçı Cahit Özer ve Batı Antalya Tüccarlar Dernek Başkanı Hüseyin Güven katıldı.
Kaymakam Polat Kara, Gıda İhtisas OSB’nin kurulmasıyla ilgili yürütülen çalışmalara ilişkin son gelinen noktada, arsa konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını, bunun nasıl aşılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunmak amacıyla toplantıyı düzenlediklerini söyledi. Öncelikle Gıda İhtisas OSB’nin Kumluca ve yöresine kazandıracağı katma değerin iyi bilinmesi gerektiğini aktaran Kara, bu konuda herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini ve geçen zamanın Kumluca ve yöresinin aleyhine olduğunu kaydetti.
KUTSO Başkanı Murat Günay, OSB’nin ilk başta Toptaş Mahallesi’nde yaklaşık 250 dönümlük arsa üzerinde kurulmasının planlandığını, ancak mülkiyet sorunu ve arazi yapısı nedeniyle bu çalışmanın kısa vadede değil, uzun vadede düşünülmesine karar vererek, daha sonra Beykonak ve Mavikent Toptancı Hallerini de içine alacak şekilde ve bir kısmı Kumluca Belediyesi mülkiyetinde bulunan arsa üzerinde kurulmasıyla ilgili çalışmalara başladıklarını belirtti. Vali Münir Karaloğlu’nun da buradaki çalışmalara destek verdiğini anımsatan Günay, “Son geldiğimiz noktada burada da Beykent Toptancı Hallerinin bulunduğu alan ile ilgili Büyük Belediyesi ile yine bir hukuki mülkiyet sorunu ortaya çıkmış durumda. Bu sorunun nasıl aşılabileceği, OSB’nin kurulması konusundaki çalışmalarımızın bundan sonraki seyri hakkında bugün bu toplantıda, fikir alışverişinde bulunmak için bir aradayız” diye konuştu.
Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Kumluca ve yöresinde yılın 10 ayından fazla örtü altı sera ve son yıllarda meyve üretimi yapılabildiğini, OSB’nin kurulmasıyla bu sürenin yıl boyu olacağını belirtti. Bundan dolayı OSB’nin kurulmasının ilçe ekonomisi başta olmak üzere, bölge ve ülke ekonomisine olumlu katkılar sağlayacağını vurgulayan Çetinkaya, her yönüyle çalışmaların değerlendirilerek en doğru ve akılcı çözümle sorunların aşılması gerektiğini kaydetti. Çetinkaya şunları söyledi:
“OSB’nin kurulması çalışmasıyla ilgili başından bu yana ortaya çıkan ortak sorun mülkiyet. Toprak verimli ve buna bağlı olarak da değerli olunca bu her zaman kaçınılmaz. Ancak ihtiyacı karşılayacak kadar olmasa bile en azından başlangıç için eldeki durumları değerlendirerek bir taraftan işe başlamak gerektiğine inanıyorum. Buradan yola çıkarak gerek özel mülkiyet, gerekse kamu alanı, daha iyi bir alternatif bulmamız gerekiyor. Ben uygun olursa gerekli hukuki durumuna da bakarak, Mavikent Mahallesi sınırları içerisindeki belediyemize ait 1349 parselde bulunan alanın paketleme tesisi için değerlendirilebileceğini düşünüyorum.”
Toplantıda söz alan diğer katılımcılar da OSB’nin kurulması çalışmasının bir an önce başlaması gerektiğini, geçen zamanın kayıp zaman olarak değerlendirdiklerini belirtti.

  • kumluca
  • kaynak: hürriyet.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here